Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Андрій Коломійцев про рівність і гендерне бюджетування: «Ніхто з жителів громади не залишиться поза увагою»

155 Views
Андрій Коломійцев про рівність і гендерне бюджетування: «Ніхто з жителів громади не залишиться поза увагою»

Ми живемо у швидкісний час змін, але все ще продовжуємо боротьбу за рівні права для всіх. Питання ґендерної рівності й досі лишається актуальним.

Згідно з Конституцією України (ст.24), чоловіки і жінки мають рівні права незалежно від їхньої “раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками”. І це є визначальним.

Очевидно, що гендерна проблематика стосується усіх незалежно від статі. І одне із завдань України – використання ґендерного підходу під час формування та використання бюджету. Усі ми очікуємо від громади чи від держави якісних послуг. Отже, бюджет, в якому збалансоване врахування інтересів людини її статті, віку, місця проживання і її реальних потреб, називають гендерно-чутливим.  Сьогодні гендерне бюджетування понад 90 країн світу. В Україні його поодиноко запроваджували ще з 2003 року. Системна і масштабна робота розпочалася з початком процесу децентралізації – в об’єднаних громадах.

Як врахувати потреби різних груп населення у плануванні бюджету громади? Чому важливо впроваджувати цю практику в Україні? Які результати отримали міські та селищні громади, коли стали враховувати потреби жінок і чоловіків під час планування бюджету? Чому громаді вигідно мати ґендерно орієнтований бюджет?

Про це ми говоримо з головою Приютівської об’єднаної територіальної громади Андрієм Коломійцевим.

Андрій Коломійцев про рівність і гендерне бюджетування: «Ніхто з жителів громади не залишиться поза увагою»

– Гендерна рівність і гендерне бюджетування закріплені у нормативних документах українського законодавства ще у 2019 році. Весь світ приділяє гендерній рівності велику уваги, і Україна в цьому плані не виняток, – зауважив Андрій Олександрович. – Працюючи у колективі, де 70 відсотків жінок, можу сказати, що в нашій громаді гендерна нерівність «навпаки»  тобто, стосується чоловіків.  А якщо серйозно, гендерні питання важливі, просто ми ще не настільки глибоко, як в інших країнах, їх проаналізували. Увагу гендерній рівності треба приділяти обов’язково.

– Так, адже гендерна рівність стосується не лише жінок і чоловіків, а рівних прав усіх верств населення.

– Через стереотипи гендерні питання прийнято розглядати на рівні «жінки-чоловіки», і дійсно є випадки, коли пріоритети ставляться на чоловіків, тобто спостерігається  гендерна нерівність. Це не критично, але, якщо розглядати це питання з точки зору макроекономіки, дуже важливо, щоб і чоловіки, і жінки мали рівний доступ до можливостей і до ресурсів, тому що це позитивно впливає як на внутрішньородинні зв’язки і взаємини, так і на соціально-економічний розвиток територій – маленького села, великої громади, України в цілому.

Я впевнений, жінкам треба надати можливість працювати і отримувати за свою працю винагороду на рівні не менше, ніж у чоловіків.

Щодо інших верств населення – ніхто з жителів громади будь-якого віку не має залишитися поза увагою. Чим раніше буде приділятися увага маленьким дітям, тим менше проблем  і більше користі вони приноситимуть громаді у старшому віці. Тобто, якщо діти отримають якісну освіту у дитячому садку, у школі, у виші, по закінченні навчання вони будуть створювати блага як собі, так і громаді.

– Наскільки важливим для Вас особисто є питання забезпечення рівних можливостей для чоловіків та жінок?  

– Якщо говорити про мою родину, то для мене це дійсно важливо. Мені імпонує , коли я на рівних із дружиною, або моя мама має можливість працювати на хорошій роботі, заробляти достатньо коштів, щоб відчувати себе незалежною. Таким чином і формується рівність, і в родині жінка не відчуває обмеженості. Дуже добре, коли і у чоловіків, і у жінок є рівні можливості.

Андрій Коломійцев про рівність і гендерне бюджетування: «Ніхто з жителів громади не залишиться поза увагою»

– Тобто, з розповсюдженою думкою, що хатніми справами повинна займатися жінка, а чоловік – заробляти гроші, Ви не згодні?

–Дякувати Богу, що у більшості розповсюджених у нас в Україні релігій немає жорсткого визначення призначення чоловіків і жінок. Для українців цілком нормально, коли і чоловіки, і жінки займаються улюбленими справами, тим, чим подобається. Якщо це приносить ще й матеріальний прибуток, це взагалі супер.

Що стосується того, що хатніми справами має займатися винятково жінка, то треба сказати, що світова ринкова економіка працює за принципом розділення праці. Тобто, якщо я чи моя дружина працюємо у певній сфері бізнесу і заробляємо кошти, то відповідно, ці кошти можна витратити на отримання якихось послуг або на придбання продуктів. І нам, приміром, не треба мати свій город – городину вирощують фахівці, виробники, і продають тим людям, які це можуть купити. Це принцип ринкової економіки, який достатньо успішно працює в усіх розвинених країнах.

Андрій Коломійцев про рівність і гендерне бюджетування: «Ніхто з жителів громади не залишиться поза увагою»

Але є й інший аспект, що має розглядатися на рівні держави. У нас катастрофічна демографічна ситуація, різке зменшення народжуваності та кількості населення.  І уряду треба приймати правильні рішення, аби заохочувати жінок народжувати дітей. Звичайно, для цього треба переглянути багато нормативів, щоб жінки не почувалися обмеженими, у тому числі і фінансово, коли займаються вихованням дітей. Сьогодні, на жаль, та допомога, яку виділяє їм держава, недостатня. Заради справедливості треба зауважити, що певні кроки у цьому напрямку все-таки робляться.  Наприклад,  є можливість офіційно винаймати няню. Але це не повноцінна допомога, і як виходити з ситуації, як зробити так, аби населення не зменшувалося – питання до посадовців державного рівня.

Ні чоловіки, ні жінки не мають почуватися приниженими, коли хтось у родині заробляє більше. Зрештою вміння заробляти залежить не від статі, а від освіти, можливостей, здібностей, характеру – не це впливає багато факторів.

Андрій Коломійцев про рівність і гендерне бюджетування: «Ніхто з жителів громади не залишиться поза увагою»

– Які гендерно-орієнтовані практики впроваджуються у Приютівській ОТГ?

– Почнемо з того, що більшість наших програм є гендерно-чутливими і певною мірою впливають на вирівнювання прав чоловіків і жінок. Це і програма підтримки ініціатив жителів Приютівської ОТГ на 2021 рік – ми готові фінансувати проєкти, які пропонуються ініціативними групами;  і компенсація  витрат на пільговий проїзд; і програма з надання одноразової матеріальної допомоги незахищеним категоріям населення, які зареєстровані і проживають на території ОТГ, і забезпечення гарячого харчування пільговим категоріям учнів, пільги на відвідування дітьми дошкільного навчального закладу, підвезення учнів до навчальних закладів і додому. Крім того, спеціалісти селищної ради проходять навчання з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок, гендерно-орієнтованого бюджетування.

При селищній раді діє координаційна рада з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашнього насильства. Такі ради є в кожному органі місцевого самоврядування. Це консультативно-дорадчі органи, що сприяють забезпеченню надання чоловікам і жінкам рівних прав і можливостей, ліквідації дискримінації за ознакою статі, усунення нерівності між можливостями жінок і чоловіків реалізувати свої права. Рада бере участь у розробленні місцевих програм та інших актів з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, протидії торгівлі людьми.

Андрій Коломійцев про рівність і гендерне бюджетування: «Ніхто з жителів громади не залишиться поза увагою»

– Ваше ставлення до гендерно-орієнтованого бюджетування. Це потрібно? Які Ви бачите перешкоди у впровадженні гендерної політики у громадах і у державі?

– Звичайно, гендерно-орієнтоване бюджетування потрібне. Проте дуже великою перешкодою є те, що коли рішення приймаються на рівні держави, відсутній аналіз щодо їхнього впливу на гендерну рівність. І через це частіше за все гальмується впровадження гендерного бюджетування.

Тож проблема у відсутності грунтовного аналізу і розуміння, куди треба спрямовувати ресурси, щоб у подальшому ми забезпечили всіх учасників процесу рівними можливостями і отримали від цього віддачу у процесі гендерного бюджетування результат від всіх стейкхолдерів, тобто, зацікавлених та причетних сторін.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin
 • Pinterest

2 Comments

  Leave a Comment

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  This div height required for enabling the sticky sidebar