Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Як живеться переселенцям?

212 Views
Як живеться переселенцям?

Третього грудня о 13.00 в Олександрійському міському музейному центрі ім. А.Худякової  відкриється мандрівна виставка свідчень про зміни в житті цивільного населення внаслідок війни на Донбасі «На зламі». Вона поєднує особисті історії свідків і постраждалих з інфографікою та статистичними доказами, які показують, наскільки глибокі зміни відбулися в структурі суспільства після початку збройного конфлікту на Сході України. Переживання людей, страх перед війною, злам життя…

Виставка звертає увагу на проблеми адаптації внутрішньо переміщених осіб, демографічні зміни у Донецькій та Луганській областях, відсутність спільного бачення шляхів реінтеграції територій. З червня 2019 року виставка побувала в понад 20 містах України. У нашому місті її можна буде відвідати до 23 грудня. На ній демонструватимуться фото і відеоматеріали про життя переселенців в Олександрії, про їхню інтеграцію у громаду.

Організатор виставки – ГО «Східно-Український центр громадських ініціатив», яка входить до коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі».  Співорганізатори виставки в Олександрії – управління культури і туризму міської ради та громадська організація «Центр громадської активності «Перемога», яка на даний час активно діє у напрямку забезпечення переселенців з Донбасу тимчасовим житлом. Про це ми говоримо з її лідером Валентиною Чугуєвець, яка переїхала до нашого міста з Брянки Луганської області.

Як живеться переселенцям?
Валентина Чугуєвець

– Ми ініціюємо участь Олександрії у державній житловій програмі для внутрішньо переміщених осіб, — розповіла Валентина Миколаївна. – У 2019 році прийнята Постанова КМУ №582 «Про затвердження Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб і Порядку надання в тимчасове користування житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб». Бюджетна програма 70/30 передбачає придбання житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і фінансується за таким форматом: 70% вартості сплачується з Державного бюджету, 30% — з місцевих бюджетів. Від переселенців внесків не вимагається. На реалізацію програми у 2021 році з Держбюджету виділено 125 млн грн – у шість разів більше, ніж торік. За ці кошти можна придбати близько 325 об’єктів нерухомості для 850 громадян України. Кошти розподіляють між громадами по всій Україні. Завдяки активності переселенців, у деяких містах були придбані квартири на вторинному ринку для внутрішньо-переміщених осіб. Це тимчасове житло, яке перебуває на балансі міста.

Скільки переселенців із Криму та Сходу України проживають в Олександрії?

– Понад 1000 осіб. Дехто з них придбав житло в Олександрії, але більшість орендують. З початком бойових дій на Сході України, коли внутрішня міграція тільки розпочалася, переселенців розміщували на проживання у гуртожитках – «Юність» та медичного училища. Сьогодні у «Юності» проживають лише дві переселенки похилого віку – розмір пенсій не дозволяє їм орендувати житло з кращими умовами. Так, внутрішньо переміщені особи отримують від держави щомісячну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг. Але це невеликі кошти: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) – 1000 гривень на одну людину; для працездатних  – 442 гривні, для інвалідів у залежності від групи – від 1721 до 1946 гривень (у залежності від прожиткового мінімуму).  Якщо людина працює неофіційно, допомога не виплачується.

Як живеться переселенцям?

Через складнощі з житлом і працевлаштуванням декілька сімей переїхали до інших міст або повернулися додому – усі ж бо переселенці прописані у себе на батьківщині і мають довідки про тимчасове проживання в інших населених пунктах України.

Як живеться переселенцям?

Влітку «Центр громадської активності «Перемога» проводив анкетування переселенців з метою виявити, скільки осіб потребують поліпшення житлових умов і готові взяти участь у житловій програмі. Які результати анкетування?

 – У ньому взяли участь 12  внутрішньо переміщених осіб. Але бажаючих стати учасниками програми набагато більше.

За нашої ініціативи у просторі «КУБ» була проведена діалогова платформа з представниками органів місцевої влади щодо вирішення житлових питань ВПО. Разом із юристами ГО «Десяте квітня», які допомагають нам у роботі, ми  обговорили з посадовими особами місцевого самоврядування можливості підтримки переселенців. Зокрема, мова йшла про участь у програмі державного співфінансування на придбання тимчасового житла для ВПО, а також залучення інвестицій для створення соціального житла. Ми неодноразово зустрічалися з представниками влади, а я особисто мала розмову з міським головою Сергієм Кузьменком з приводу формування обліку внутрішньо переміщених осіб для отримання житла для тимчасового проживання та залучення коштів субвенції з Державного бюджету України для створення фонду такого житла. Міський голова запевнив, що буде проведена відповідна робота для вивчення і можливого вирішення даного питання. Зі свого боку ми готові взяти активну участь у цьому процесі і маємо надію на позитивний результат.

Дві громади Кіровоградщини вже подали заявки до Мінреінтеграції для отримання субвенції з Державного бюджету для створення фонду житла для тимчасового проживання ВПО Кетрисанівська та Онуфріївська ОТГ. В Онуфріївці житло придбали.

Як живеться переселенцям?

– Міська влада Олександрії  вживає заходів у цьому напрямку?

– 10 листопада ми подали письмовий запит з проханням відповісти на запитання: чи розглядалися Олександрійською міською радою та її виконавчими органами можливість створення житлової комісії з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання ВПО, чи подавалися заявки до Міністерства реінтеграції для отримання субвенцій з Державного бюджету з метою створення фонду житла і чи вживаються заходи для формування фонду житла для тимчасового проживання ВПО? У відповіді за підписом першого заступника міського голови Юрія Гугленка від 12 листопада йдеться: на даний час Олександрійською міською радою вже підготовлені проєкти про створення фонду житла, житлової комісії та затвердження Положення про житлову комісію з обліку ВПО та надання житлових приміщень. Зазначені проєкти планується розглянути виконавчим комітетом Олександрійської міської ради в листопаді. Після прийняття відповідних рішень будуть сформовані списки внутрішньо переміщених осіб з правом першочергового отримання житла. За умови наявності коштів у міському бюджеті та проєктної документації на об’єкти буде ініціюватися звернення до Міністерства з питань реінтеграції про надання субвенції з Державного бюджету. На виконання цих заходів потрібен час та фінанси.

Тож ми щиро сподіваємося, що черга ВПО на отримання тимчасового житла буде сформована, і у бюджеті Олександрії на 2022 рік передбачатиметься сума на придбання житла для переселенців або реконструкцію гуртожитків під таке житло.

– Повернемося до виставки «На зламі». Які матеріали про життя переселенців в Олександрії будуть на ній представлені?

Як живеться переселенцям?
Толока у Перемозькому мікрорайоні

– Хочемо показати у світлинах, що переселенці зробили для Олександрії: організація толок, ремонт даху і частковий внутрішній ремонт приміщень Будинку культури у Перемозькому мікрорайоні, де свого часу працювали 9 гуртків для жителів мікрорайону різного віку: хор ветеранів, реп-клуб, фітнес, брейк-данс, східні танці, театральна студія, клуб вивчення англійської мови тощо. Наш теперішній офіс на вулиці Святомиколаївській, 9, орендований в УВП УТОС, ми відремонтували власними силами за фінансової підтримки народного депутата О.Воронька. Тут проводяться заняття з дітьми з розвитку підприємницького мислення, створюється клуб фінансової грамотності. Переселенці можуть отримати інформаційну та речову допомогу. Також ГО «Центр громадської активності «Перемога» запрошувала в Олександрію волонтера Корпусу Миру США Вівека Атлурі для навчання соціальному підприємництву, брала участь у грантових проєктах, під час пандемії надавала переселенцям продуктову допомогу.

Нам хочеться об’єднати людей, які прагнуть змін, створити самодостатнє соціальне підприємтсво на самоокупності і вносити вагому лепту у розвиток громади. 

Як живеться переселенцям?
Як живеться переселенцям?

Раніше ми повідомляли: Переселенцы решают проблему с жильем — Zametka — Новости Александрии

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

This div height required for enabling the sticky sidebar