


Коледж культури святкує 90-річчя



15 травня Олександрійський фаховий коледж культури і мистецтв святкує 90-річний ювілей. Декілька поколінь його студентів, викладачів і випускників пишаються причетністю до навчального закладу, його історії і традицій. Коледж давно вже став провідним освітнім закладом області з підготовки спеціалістів у галузі культури і мистецтв. Наразі це вищий навчальний заклад, знаний не лише на Кіровоградщині, але й в усій Україні та далеко за її межами. Багато його випускників стали відомими митцями і знаними діячами культури – достатньо назвати імена Михайла Поплавського, Олега Злакомана, Неоніли Крюкової…
Історія закладу почалася далекого 1931 року, коли в селищі Ґданцівка (до революції входило до Олександрійського повіту Херсонської губернії, а в 30-х роках увійшло до складу Кривого Рогу) відкрився Криворізький технікум комуністичної освіти. Вже наступного року він був переведений до Олександрії. Тоді заклад мав два відділи: організаційно-масовий, що готував «завідателів клубів, червоних кутків, організаторів культполітроботи на великих підприємствах, працівників масової роботи в сільському господарстві», та бібліотечний – тут вчилися «працівники низової масової бібліотечної мережі» (з Уставу про технікум комуністичної освіти від 27.06.1937 р.).
Відомостей про те, хто очолював технікум на початку його діяльності, не збереглося. Але зі спогадів випускників тих років, із копій їхніх атестатів вдалося встановити прізвища перших трьох директорів: М.Ф.Пекарський, А.Півняк та Стаценко.
У роки фашистської окупації технікум не працював. Навчання відновилося щойно місто було звільнене від загарбників. На 1 червня 1944 року у технікумі було 188 студентів різного віку. Навчали їх п’ятеро викладачів. 1946-го року навчальний заклад одержав назву «Технікум культурно-освітньої роботи». З 1948 року розпочато підготовку фахівців на заочній формі навчання.
Свою постійну «прописку» на вулиці Діброви, 47 технікум отримав у 1952 році. Руками викладачів і учнів зводився клуб, будувалася сцена, обладнувалися перші навчальні кабінети.
У 60-х роках заклад з новою назвою «Олександрійське культурно-освітнє училище» починає готувати працівників для закладів культури Кіровоградщини. З того часу на клубному відділі введені спеціалізації з підготовки керівників самодіяльних оркестрів народних і духових інструментів, хорового та театрального колективів, самодіяльних танцювальних колективів.
У 90-х роках Олександрійське культурно-освітнє училище перейменоване в Олександрійське училище культури, а потім – у Комунальний вищий навчальний заклад «Олександрійське училище культури».
Наразі «кульок», як вже давно його називають містяни, – це фаховий коледж культури і мистецтв, вищий навчальний заклад. З 2011 року його очолює Іван Баранов, до речі, випускник закладу 1979 року. Працюють у коледжі 60 викладачів, серед яких 30 мають вищу кваліфікаційну категорію. Званням «Заслужений працівник культури» відзначено трьох педагогічних працівників – В.С. Карпова, І.М. Баранова та Г.П. Абажея.
Студенти коледжу – постійні учасники та переможці Міжнародних, Всеукраїнських та обласних конкурсів, фестивалів, виставок. Перелік їхніх досягнень займе не одну сторінку. Влітку 2015 року студенти та викладачі спеціальності «Декоративно-прикладне мистецтво» в рамках проекту «Намалюй Україну» у Новій Празі створили найдовший в Україні петриківський розпис довжиною 218 м та загальною площею 273,5 квадратних метрів. Відтоді це найдовша «калинова» огорожа в Україні. Цей витвір, потрапив до Національного реєстру рекордів України
Золотим фондом закладу є його випускники. Багато хто досяг значних успіхів на мистецькій ниві. Серед них: Петро Шабатин – письменник, байкар, автор ліричних поезій, Неоніла Крюкова – народна артистка України, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка, Михайло Поплавський – професор, ректор Київського національного університету культури і мистецтв, заслужений діяч мистецтв, Роман Гончаренко – український та російський кінорежисер, фіналіст фестивалів Potential-2014, Potential-2015 та інших, Віктор Гунькін – народний артист України, Олег Злакоман – заслужений артист України, соліст Одеського національного академічного театру опери і балету.
Сьогодні, незважаючи на складні соціально-економічні обставини, тяжке становище культури в державі й пандемію, коледж продовжує працювати і поширювати та популяризувати культуру в суспільстві. У 2018 році студенти коледжу в складі хору «Піснелюби» отримали Гран-прі на ХХVІІ Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Калиновий спів».
У 2019 році Диплом ІІІ ступеня отримав Ілля Лапутько за участь у VІІ Міжнародному інструментальному конкурсі ім. Є. Станковича, а Яна Котлярова стала переможцем Міжнародного фестивалю-конкурсу дитячо-юнацької творчості «Перлина Fest» (викладач В.А.Кулик, концертмейстер Т.І.Нагорна).
В Олександрійському фаховому коледжі культури і мистецтв на денному та заочному відділеннях, на бюджетній та контрактній формі, за 9-ма спеціальностями навчаються понад 300 студентів – переважно з нашого регіону та з декількох областей України. Після отримання диплому дехто продовжує навчання, решта успішно працевлаштовується. Величезний внесок у розвиток і становлення закладу зробили ветерани: Лідія Василівна Нонка, Любов Олександрівна Шульга, Василь Іванович Коваль, Любов Олексіївна Гаврухіна, Таїсія Филимонівна Макарова, Катерина Юхимівна Карпенко, Володимир Іванович Плавчан, Ігор Іванович Дудченко, Ніна Олексіївна Піскун, Валентина Михайлівна Левчук … Всіх не перелічити. Багато з них і сьогодні підтримує колектив своїм позитивним прикладом самовідданості та життєлюбства. А хтось уже відійшов у Вічність…
Серед випускників коледжу: Герой України, народна артистка України, лауреат Національної премії імені Т.Г.Шевченка Неоніла Крюкова; заслужені артисти України В.Гунькін, А.Сиротенко, Г.Янін, В. Олексієнко, І.Ткач; заслужені діячі мистецтв М.Линник, М.Поплавський; заслужені працівники культури України М.Кузів, Г.Абажей, Г.Гулак, І.Баранов, В.Скляр і багато інших.
У суботу, 15 травня, комунальний вищий навчалний заклад «Олександрійський коледж культури і мистецтв» збирає випускників різних років, ветеранів та їхніх нащадків на урочистості з нагоди 90-річчя. У програмі святкового дня: о 10.00 – та реєстрація гостей у закладі, екскурсія коледжем, спілкування й фотографування; о 12.00 – ювілейна концертна програма «З вдячністю в серці» у Палаці культури «Світлопільський». Вхід – за запрошеннями.
За 10 років до свого сторіччя коледж є і залишається місцем великих надій, хороших, вірних друзів та перших кроків у професію і самостійне життя. Олександрія пишається випускниками «кулька» і щиро радіє їхнім досягненням.
За підготовку публіації вдячність завідувачці виробничого навчання Ользі Чернявській та завідувачу методичного відділення Олександру Тараненку.
Читайте також: История музыкальной школы — Zametka — Новости Александрии
Юбилей школы №2 — Zametka — Новости Александрии
2 Comments