Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Фотограф епохи

117 Views
Фотограф епохи
Георгій Танський (перший праворуч у нижньому ряду) з сім’єю

Дуже цікава фотовиставка відкрилася 10 травня в Олександрійському міському музейному центрі ім. А.Худякової. Вона присвячена фотохудожнику Георгію Танському, якому 9 травня виповнилося б 100 років. Завдяки цьому майстру своєї справи, сьогодні ми маємо багато світлин нашого міста і його жителів 60-х – середини 80-х років минулого сторіччя. Цінний фотоархів Танського широко використовується в якості ілюстрацій минулої епохи і користується великою популярністю у всіх, хто цікавиться минулим Олександрії. А панорама площі Соборної кінця 60-х – початку 70-х років вже багато років прикрашає приміщення міського музейного центру, який багато корінних олександрійців досі називають краєзнавчим музеєм.

Фотограф епохи

Вечір-портрет «Фотолітопис Олександрії ХХ століття у світлинах Георгія Танського» з нагоди 100-річчя від дня народження відомого фотографа провела завідуюча краєзнавчим відділом Олександрійського міського музейного центру Ольга Божко, яка давно збирає інформацію про Георгія Танського.

Фотограф епохи
Ольга Божко
Фотограф епохи

До недавнього часу про нього майже нічого не було відомо, окрім авторства його світлин у місцевій газеті, путівниках і домашніх архівах багатьох містян. Де і коли він народився, звідки приїхав до Олександрії, коли переїхав у Херсон до доньки, коли помер? Цю інформацію і зібрала Ольга Миколаївна. А ми вже писали про Георгія Васильовича у нарису «Фотограф і Таня».

 Георгій Васильович Танський народився 9 травня 1922 року в селі Великій Висці  Маловисківського району на Кіровоградщині. Його батько — «ездовый» — помер у 1953 році. Мама працювала помічником повара, з 1941 року перебувала на пенсії.

Фотограф епохи

Послужний список  Георгія Танського бере початок із червня 1939 року. 17-річним юнаком він розпочав свій трудовий шлях у Кіровограді в якості рахівника-касира облшвейшкірпромспілки і на цій посаді працював понад рік. З вересня 1940 і по серпень 1941 Георгій служив обліковцем обліково-військового столу у відділенні міліції. В роки війни жив на окупованій території, працював у приватній майстерні майстром з ремонту годинників. Після визволення Кіровограда у грудні 1944 року поповнив лави Червоної армії, служив автоматчиком-кулиметником, рядовим 82 заградзагону 7 гвардійської Армії.

З березня 1945 по січень 1946 року рядовий Георгій Танський продовжує службу Другому Українському фронті 224 стрілецького полку 72 стрілецької дивізії. За проявлену мужність під час бою був нагороджений орденом Червоної Зірки, Орденом Вітчизняної війни ІІ ступеню, бойовими та ювілейними медалями. У січні 1946  року Георгій повернувся до Кіровограда, де два роки працював технічним керівником обласного відділу управління «Укрфото» по травень 1948 року.

Фотограф епохи

А з 1948 по 1986 роки Георгій Танський жив і працював в Олександрії. Майбутній фотолітописець нашого міста почав працювати у фотоательє №2 («Ательє Смілянського) поряд зі старовинною будівлею Казначейства («Промінвестбанку»). Протягом 23 років був старшим фотографом ательє «Весна» міського побутового комбінату. Одним з перших в Олександрії почав робити кольорові фото. Містяни дуже любили Танського за його майстерність, у нього було багато клієнтів, а значить – і багато роботи. Його сучасники згадують: Георгій Васильович заробляв утричі більше директора комбінату, що було предметом заздрощів. Проте таким чином Танський заробив собі непогану пенсію.

Фотограф епохи

З 71 по 77 роки Георгій Танський – старший фотограф ательє кольорової фотографії «Восход». А далі знаний і улюблений фотохудожник Олександрії перейшов на посаду техніка-лаборанта технічного відділу Олександрійської фабрики діаграмних паперів. Потім працював на цій же фабриці фотоцинкографом.

У травні 1986 року, будучи вже пенсіонером, переїхав жити до доньки Тетяни в Херсон. Саме Тетяна втілила у життя дитячу мрію Георгія Васильовича. З дитинства Танський мріяв грати на скрипці. Батьки жили скромно, і щоб вивчити сина, вигодовували порося. Та у голод поросятко врятувало сім’ю від смерті. А про навчання довелося забути. Свою доньку Тетяну Танський записав у музичну школу по класу скрипки. Потім Тетяна закінчила консерваторію і разом з чоловіком працювала у музичному училищі в Херсоні.

Фотограф епохи
Георгій Танський 9 травня 2007 року

Переїхавши до доньки, Георгій Васильович знайшов собі роботу – фотографом у фірмі побутовий послуг «Таврія». Але працював недовго – лише декілька місяців. 9 травня 2012 року відсвяткував 90-річчя, а через 10 днів – 19 травня 2012 року – його не стало. Похований Г.В.Танський на цвинтарі геологів у Херсоні поряд з іншими ветеранами ІІ світової війни.

У фондах міського Олександрійського міського музейного центру є чудові фотографії Георгія Танського. Серед них – ще дві (окрім вищезгаданої) панорами – площі Соборної (тоді – Жовтневої Революції) і Покровської (Кірова). Багато етюдів, сюжетних фото, портретів як простих олександрійців – будівельників, вчителів, інженерів, лікарів, дітей та дорослих, так і відомих земляків – Почесних громадян Олександрії, ветеранів, режисерів професійного театру, гостей міста, серед яких актор Броніслав Брондуков.

Ті, хто був особисто знайомий з Георгієм Танським, згадують про нього як про інтелігентну людину, професіонала, тонкого психолога і фотохудожника, у якого було приємно фотографуватися. Він був літописцем своєї епохи. І ми вдячні йому за чудові світлини.

Виставка в Олександрійському міському музейному центрі працюватиме до Дня міста включно.

Фотограф епохи
Фотограф епохи
Фотограф епохи
Фотограф епохи
Фотограф епохи
Фотограф епохи
Фотограф епохи
Фотограф епохи
Фотограф епохи
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

This div height required for enabling the sticky sidebar