Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Гармоніст

129 Views
Гармоніст

Анатолій Матяш з гармошкою у руках вже понад 65 років. Вміє грати і на баяні, але гармонь – це, як кажуть, кохання назавжди. Акомпаніатор фольклорного колективу Палацу культури «Світлопільський» «Українські вечорниці» (художній керівник – Юлія Мельникова)  знайшов своє призначення ще у дитинстві. Напевно, усі олександрійці чули його гру не лише під час виступів колективу, а й на танцях «для тих, кому за…» біля плавального басейну. У жіночому колективі чоловіку часом буває непросто, але за багато років «Українські вечорниці» вже стали однією сім’єю.

Гармоніст

Взагалі-то за спеціальністю Анатолій Михайлович — налагоджувальник штампувально-зварювального обладнання. Понад 43 роки працював у механічному цеху на Олександрійському електромеханічному заводі. Звідти і пішов на пенсію. Загальний трудовий стаж Матяша – 48 років. 

«Музика – це моє велике захоплення із самого дитинства. Я без неї жити не можу», — зізнається гармоніст. Майже два роки тому Анатолію Михайловичу зробили операцію на серці, поставили кардіостимулятор, і тепер йому не можна грати на електричній гармоніці. Тому танці у центрі міста залишилися для нього у минулому.  Проте, окрім електричної, у Матяша є ще три гармошки – дві «Біларусі» і ВВП – подарунок самому собі на 60-річчя.

Гармоніст

Матяш – музикант-самоучка, всьому, що вміє, навчився сам. У дитинстві Анатолій жив на вулиці Міліцейській, на весіллях та інших гуляннях завжди стояв поряд з музикантами і спостерігав за їхньою грою. Побачивши сильну тягу сина до музики, батько купив йому маленьку гармошку «Україна», і хлопчик став вчитися грати самотужки. Було важко, але він впорався. Першою зіграною мелодією 9-річного хлопчика стало «Яблучко». Гармонь «Україна» була з ним, поки сестра не купила «Білорусь» першого випуску. Анатолій досі згадує її як найкращу: «Така була гармошка! Як розтягнеш – а вона сама співає!» До армії він грав у колективі з 5 хлопців разом із братами Жорняками. Мелодії завжди підбирав на слух.

У 1987 році Матяш купив електричну гармонь. Тоді він вже грав у підвалі будинку на проспекті Соборному, 100, де дорослі та літні люди збиралися і організовували собі цікаве дозвілля. Це був клуб «Українська світлиця», створений за ініціативи та підтримки директора Профспілкової бібліотеки Надії Дзбановської. Керівником клубу був Анатолій Матяш. Іноді збиралося по 80 осіб. Тоді ж по суботах та неділях з травня по жовтень почалися танці біля басейну. Музикант з електрогармонікою, підсилювач, дві колонки – «діджей» ледве встигав приймати замовлення, чергуючи швидкі мелодії з повільними. Танці користувалися шаленою популярністю, під час них закохувалися, призначали побачення, а після навіть створювали сім’ї.  Восени та взимку «дискотеки» перемішувалися у підвал. Але настав час – і звідти «Українську світлицю» попросили: Профспілкову бібліотеку ліквідували. Але вони знайшли вихід – перейшли у Палац культури «Світлопільський». І вже тут стали «Українськими вечорницями».

Гармоніст

У 2018 році Анатолій Матяш отримав диплом учасника Всеукраїнського фестивалю на Уманщині «Золота гармонь України»» за високу виконавську майстерність, збереження та популяризацію гри на гармоні. Про нього написали в альманахі фестивалю:  «З дитячих років захоплювався грою на гармоніці. У 1992 році очолив гурт «Українські вечорниці» у Палаці культури «Світлопільський», з яким неодноразово брав участь у конкурсах у Національному музеї народної архітектури та побуту України у Києві, Сорочинському ярмарку, передачі «Киньте все, гармошка грає», фестивалі «Червона калина» (3 місце), «Грай, гармонь» (2 місце)».

Зараз у Матяша  чотири гармошки – дві «Білорусі», елекртогармонь «Ворскла» (та сама, яку усі містяни чули на танцях біля басейну) і біла авторська гармонь «ВВП» (ініціали майстра Володимира Петровича Валажка).

Гармоніст

А в репертуарі гармоніста — до 100 пісень, не лише народних. По нотах він не грає, усі мелодії підбирає на слух. Є зошит, ще з «підвальних» часів, куди Анатолій Михайлович записує слова пісень. Виступи ансамблів і виконавців, які сподобалися, записує з телевізора на відеокасети, а потім розучує.

Вчити, за його словами, ще є багато чого, а значить – попереду нові пісні, нові виступи і задоволення від творчості. 

Читайте також: День рождения «Светлополки» — Zametka — Новости Александрии

Секрет Вероники — Zametka — Новости Александрии

«Собача будка» Лева Білоцерківського — Zametka — Новости Александрии

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

This div height required for enabling the sticky sidebar