Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Ґендер – це про рівні права і можливості

255 Views
Ґендер – це про рівні права і можливості

Третього квітня Мобільна школа жіночого антикорупційного активізму «АнтиКа» провела в Олександрії другий тренінг: «Ґендер та ґендерне бюджетування». Перший відбувся 19 січня також у художній галереї VashArt  і був присвячений темі жіночого лідерства. Учасниками тренінгу стали підприємці, громадські активісти, представники місцевої влади, журналісти.

Ґендер – це про рівні права і можливості

Насичена та інформативна програма тренінгу включала анкетування, групові ігри та вправи, підкріплені фактами повідомлення та результати досліджень з ґендерної дискримінації, перегляд відеоматеріалів за темою. Тренери-психологи Людмила Верменич і Лариса Калініченко, а також фінансовий аналітик Олександр Гуйда зуміли просто, доступно і наочно розкрити суть складних питань. Окрема подяка голові ГО «Кременчуцький антикорупційний центр» Оксані Гуйді, тренеру Олені Захариній, юристу Артему Грисюку.  

Ґендер – це про рівні права і можливості

Ніщо так не спотворює нашого мислення, як недодумані думки. Особливо це помітно у відношенні ґендерної проблематики. Навряд чи сьогодні знайдеться ще одне поняття, окрім ґендера, навколо якого існувало б стільки плутанини і непорозумінь. Багато хто плутає ґендер з агресивним фемінізмом. Проте це зовсім не так – ґендерна нерівність повсякчас проявляється і у відношенні до чоловіків.

Ґендер – це про рівні права і можливості

Ґендер стосується соціальних відмінностей і появляється у різних ролях, якостях та поведінці у суспільстві. Ґендер – це і про жінок, і про чоловіків, і про дітей, і про пенсіонерів, і про людей з інвалідністю, з нетрадиційною сексуальною орієнтацією тощо. Ґендерна рівність – це рівний правовий статус, рівні права і можливості. Ґендерна дискримінація – це дії або бездіяльність.

Ґендер – це про рівні права і можливості

Багато країн світу, і Україна у тому числі, пропагують рівні можливості для своїх громадян. Дійсно, на законодавчому рівні у нас у всіх є рівні права, гарантії і певні можливості. А на практиці? У ході гри «Скляна стеля» учасники тренінгу спробували змоделювати власні можливості, виходячи із запропонованої соціальної ролі: генерал, прибиральниця, людина з інвалідністю, підприємець тощо. Так стало зрозуміло, що можливості, як інструменти для реалізації прав, є не у всіх або ж не всі ними користуються. Приміром, у сиріт і тяжкохворих є права, а можливості обмежені. Тож скляна стеля – це межа, яка заважає розвитку. Вона буває двох різновидів: одна будується ззовні, іншу люди створюють собі самі.  

Ґендер – це про рівні права і можливості

Та все ж таки, як не крути, у сьогоднішньому світі жінки частіше, ніж чоловіки, зазнають ґендерної сегрегації. Щоб побудувати кар’єру, жінкам доводиться докладати значно більших зусиль. Та й традиційна модель сім’ї передбачає, що домашнє господарство і хатні справи має виконувати Берегиня, навіть якщо вона і працює нарівні з чоловіком і заробляє більше нього. Тож битва за рівноправ’я – це не тільки бій за рівність статей, а боротьба за те, щоб скляних стін і стель стало менше. Дещо у цій боротьбі може зробити сама для себе кожна людина: не ставити собі обмежень, відрізняти мрії від реальності і за потреби вміти попросити і прийняти допомогу, знайти наставника.

Ґендер – це про рівні права і можливості

Вразили озвучені на тренігну результати досліджень з важкої теми домашнього насильства. Виявляється, 73% українських жінок НЕ вважають насильством образи, 68% — НЕ вважають насильством приниження, 51% — НЕ вважають насильством побої в сім’ї. Тим не менше, у 2017 році 600 тисяч українських жінок загинули в результаті домашнього насильства, з 1 мільйону 100 тисяч постраждалих лише 110 тисяч подали заяву до поліції, а до суду дійшло тільки 4400 справ…

Ґендер – це про рівні права і можливості

За дослідженнями журналу The Economist, найбільш збалансовані у плані представництва жінок в органах влади – країни Скандинавії: завдяки квотам і відповідальності за порушення цього балансу. В цьому напрямку Україні є чого прагнути, але перші кроки вже зроблені.

До речі, Олександрія стала одним із шести міст, які за підтримки Асоціації міст України розробили ґендерні паспорти – аналітичні дослідження, що відображають демографічну ситуацію у місті та ступінь залучення чоловіків і жінок у різні сфери життєдіяльності. Такі паспорти є складової програм економічного і соціального розвитку.

Ґендер – це про рівні права і можливості

Можливість реалізовувати державну політику гарантування рівних прав і можливостей жінок і чоловіків за рахунок бюджетних коштів дає ґендерно-орієнтований бюджет (ҐОБ). Він передбачає планування ресурсів країни з урахуванням доходів бюджету, котрі формуються за рахунок жінок і чоловіків, а також видатків бюджету, які розподіляються між жінками та чоловіками. Ґендерні бюджети не є окремими для чоловіків і жінок – це засіб інтегрування ґендерних аспектів до  державної політики, бюджетів різних управлінь, відділів, закладів. Термін «ґендерно-орієнтоване бюджетування» означає сукупність різних інструментів, механізмів та інститутів, об’єднаних загальною метою, – зробити ґендерний підхід до управління одним із обов’язкових принципів національної політики та економіки. Це поняття широко використовується рядом міжнародних організацій і є підходом, орієнтованим на інтереси людей у процесі формулювання і виконання Державного бюджету. Кінцева мета ҐОБ полягає в тому, щоб у країні були прийняті й виконувалися бюджети і програми, в яких враховуються конкретні потреби чоловіків і жінок.

Ґендер – це про рівні права і можливості

Якщо ви думаєте, що ҐОБ і Україна – це зовсім різні речі, то помиляєтеся. Завдяки ґендерно-орієнтованому бюджетуванню, у 2013 році у Бахчисараї був реалізований проєкт «Розвиток жіночого підприємництва – нові можливості наповнення бюджету», ґендерна бюджетна ініціатива змінила на краще позашкільну освіту Житомира, а у Горішніх Плавнях підвищилася якість надання адресної медичної допомоги. Але системна робота з ҐОБ в Україні відсутня, вона розвивається лише в окремих громадах як невелика складова бюджету.

Ґендер – це про рівні права і можливості

Тренери школи «АнтиКа» побажали учасникам тренінгу бути носієм щастя у своєму житті, управляти своїм станом і ділитися враженнями з близькими, а ще – берегти свою унікальність. Адже у нашому житті працює те, у що ми віримо, що використовуємо.

Ґендер – це про рівні права і можливості

Для довідки: Мобільна школа жіночого антикорупційного активізму «АнтиКа» працює з січня 2021 року в ОТГ Полтавської та Кіровоградської областей. За грантової підтримки Європейського фонду за демократію (ЄФД)  для учасників школи «АнтиКа» буде проведено цикл тренінгів. Зокрема, в Олександрії їх планується три: лідерство, яке об’єднає громаду; ґендер та ґендерне бюджетування (вони вже відбулися) і методика визначення ознак корупції. Учасники школи отримають змогу ставити питання та переймати досвід жінок-лідерок України. Також у рамках проекту надається менторська підтримка, у тому числі і з ґендерно-орієнтованого бюджетування.  


Читайте також: Инна Беланюк: «Самый главный навык – умение выбирать» — Zametka — Новости Александрии

Как стать уверенной в себе — Zametka — Новости Александрии

7 признаков нищебродства — Zametka — Новости Александрии

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin
 • Pinterest

2 Comments

  Leave a Comment

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  This div height required for enabling the sticky sidebar