Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Як народжуються зірки, або Вінтаж своїми руками

110 Views
Як народжуються зірки, або Вінтаж своїми руками

У зимові свята дива просто вітають у повітрі й іноді несподівано матеріалізуються, від чого стають ще більш вражаючими і запам’ятовуються на все життя. Можливо, ми просто бачимо їх тому, що так хочемо. І це прекрасно, адже життя складається з маленьких і великих приємностей, дрібниць і моментів. А наділяємо їх особливим сенсом ми самі.

Ось вам свіжий приклад. Я люблю вінтаж і кілька років тому започаткувала власну традицію: перед кожним новим роком у мене мають з’являтися нові ялинкові прикраси. Акцентую: з’являтися, а це не обов’язково означає, що вони будуть куповані. І уявіть собі: тільки-но я так вирішила, іграшки просто самі почали до мене надходити. Більшість з них мені дарують. А цьогоріч я виготовила їх сама. І ця дивовижна історія, відчуваю, стане початком чогось більшого.

Як народжуються зірки, або Вінтаж своїми руками

Уявляєте – я виготовила вінтаж власними руками! І цей процес був схожий на магію.  Адже ті, хто жив багато років тому і все створювали самі, вкладали у свої вироби свою душу, зашифровували сакральні символи і наділяли особливими властивостями. Хіба це не домашня магія?

Щось давнє і глибинне піднімається при цьому десь з потаємних куточків душі. Хто спробував це сам, зрозуміє, про що йдеться.

Творили ми ці дива у тісному жіночому колі під керівництвом Олени Мітюріної – молодшої наукової співробітниці Олександрійського міського центру і засновниці етнографічного проєкту «Вдома». Ми справді почувалися вдома – так, наче повернулися додому після тривалої подорожі, і створювали ватні іграшки – Місяць і Зірку. Цікавий це процес, містичний, скажу я вам.

Як народжуються зірки, або Вінтаж своїми руками

Правильно говорить Олена: «Колись люди самі вирішували, як прикрасити оселю на свято, які символи, образи, змісти повинні бути втілені у тому, що їх оточувало. Сьогодні знову народжувались місяці й зірки. Мабуть, саме зараз найкращій час зануритися в наш фольклор, відчути красу та глибину його образності й стати творцем того, що років через сто теж буде частиною культурної спадщини».

Про історію новорічних іграшок я вже писала тут.

Зараз – ще трошки, з огляду на тематику. Цікаво ж.

Мало кому відомо, що одними з прикрас, якими прикрашали різдвяне дерево, були саме ватяні іграшки. Зараз серед колекціонерів іграшки з вати користуються великим попитом.

Колекційні іграшки заведено поділяти на такі періоди: дореволюційні; післяреволюційні; радянські; сучасні. Те, що ми робили – такий собі сучасний вінтаж.

Як народжуються зірки, або Вінтаж своїми руками
Мої іграшки. Ще не розписані

Найкращими прикрасами для ялинки вважались скляні шари. Але оскільки скло було дороге, і шари часто розбивалися, іграшки розпочали виготовляти з матеріалу, якого було багато в ті часи – з вати. Вона м’яка, податлива, довговічна, добре взаємодіє з іншими матеріалами. В 30-х роках ватяні іграшки виготовлялись вручну. Реалістично розфарбовану фігурку покривали крохмальним клейстером і посипали скляним снігом. Такі іграшки чіпляли внизу ялинки, щоб діти могли їх торкатися і грати з ними. Починаючи з 50-х років на фабриках використовували станки для намотки вати. Це поступово витиснуло ручну працю. В 60-х роках процес створення іграшки був повністю механізований. Прикраси виготовлялися масово за єдиним лекалом. Унікальність було втрачено. Але в теперішні часи, коли все більше майстрів створюють ляльок за старовинними технологіями, до нас знову повертається ватяна іграшка. Така мила, домашня, яка нагадує нам про  дитинство!

Якщо робити одну іграшку від початку до кінця — це може зайняти 3-4 дні. Спочатку треба виготовити личко, розписати його, потім зробити каркас, обмотати його ватою, надати форму. Далі іграшка має висохнути — і тоді її можна розмалювати.

Якщо ви, як і я, поціновувач ручної роботи, у вашій колекції новорічних прикрас обов’язково має бути іграшка з вати. Вона несе в собі тепло людських рук і серед фабричних іграшок не залишиться непоміченою. Ватними іграшками можна не тільки прикрасити ялинку, а й створити з них новорічну композицію. Подивіться, яку красу виготовляють з вати майстрині.

Як народжуються зірки, або Вінтаж своїми руками
Як народжуються зірки, або Вінтаж своїми руками
Як народжуються зірки, або Вінтаж своїми руками
Як народжуються зірки, або Вінтаж своїми руками

«А можна зробити таке на замовлення?» — Можна. Але коштуватиме дорого. Краще спробувати власноруч. І відчути на собі це таїнство. Бо коли робиш таку іграшку сам, програмуєш себе і свою родину, свою домівку, де оселиться виріб, на щасливе майбутнє, адже вкладаєш душу у сам процес. А це дорого вартує.

Тож нехай у новому році вашу путь осяюють добрий Дядько Місяць і щаслива Зіронька. І нехай у кожної зіроньки буде свій місяць. А у кожного місяця – своя єдина зірочка.

Дякую, Олена Мітюріна, за магічне дійство і ще одну здійснену мрію. А всім зацікавленим нагадую: «Вдома» чекають усіх. Попереду багато захоплюючого.  

Докладніше про етнопроєкт «Вдома»: «Вдома» — теплий проєкт про родинну історію

І про виставку рушників: Сакральний символ і оберіг: в Олександрії проходить виставка весільних рушників

У публікації використані фото Олени Мітюріної, Олександрійського міського музейного центру та з інтернету.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

This div height required for enabling the sticky sidebar