Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Книга про мегазірку

618 Views
Книга про мегазірку

88 книг на 8 мовах. Не художньої літератури, а наукових досліджень. Написані людиною з нелюдською ерудицією, як говорили про автора науковці. Народилася ця людина в Олександрії, але її вважають своєю жителі декількох країн світу. Ім’я цієї людини – Дмитро Чижевський, і мало хто з олександрійців знає про нього щось, окрім того факту, що це наш земляк – видатний вчений-славіст. Сьогодні в Олександрії презентували посібник, покликаний пролити світло на його величну постать і простими словами розповісти про нього і його досягнення. Тому і назва у видання багатообіцяюча: «Чижевський – мегазірка з Олександрії».

Книга про мегазірку

Друге видання навчально-методичного посібника «Наш земляк Дмитро Чижевський – видатний вчений-енциклопедист, філософ та історик культури й науки» вийшло друком уТОВ «Діджибукс Пресс» у 2021 році. Його презентація відбулася в Олександрії у центральній міській бібліотеці ім.Пушкіна сьогодні, 24 лютого. Наприкінці березня книгу презентують і в Кропивницькому – в обласній науковій бібліотеці, яка носить ім’я Дмитра Чижевсьского.

Книга про мегазірку

Авторів у посібника про Дмитра Чижевського декілька: Лариса Гайда, член Національної спілки краєзнавців України, Андрій Іванко, лауреат обласної педагогічної премії імені В. Сухомлинського, Валерій Жванко, лауреат обласної краєзнавчої премії імені В.Ястребова; Федір  Шепель, лауреат обласної краєзнавчої премії імені В. Ястребова та Надія Жахалова, член Національної спілки краєзнавців України.

Назву посібнику: «Чижевський – мегазірка з Олександрії» – дав журналіст, літератор і краєзнавець Валерій Жванко. Переконати частину авторів назвати книгу саме так було важко, але таки вдалося. Ідея Жванка розрахована на те, аби поєднати у свідомості читачів Чижевського, значення його роботи й Олександрію, і викликати у молоді цікавість до цієї особистості. Неперевершений майстер слова,  Валерій Іванович цікаво і просто розповів про нашого видатного земляка.  Дмитро Чижевський не став би тим, ким він був, якби не забезпечений батьками ранній розвиток. Тато – політв’язень, який опинився в Олександрії, де у нього були землі, у засланні. Мама – учениця художника І.Рєпіна, поїхала слідом за чоловіком. У 8 років хлопчика зарахували  до 2 класу Олександрійської чоловічої гімназії – для цього Дмитро складав іспити у Єлисаветграді, на що його батько брав дозвіл в Одесі. Високоякісна домашня освіта дозволила хлопчикові стати учнем відразу 2-го класу, минаючи перший. Він випереджав однолітків у розвитку, але називав себе хорошим учнем із поведінкою поганого учня. Чижевські збирали навколо себе прогресивних жителів міста, а Дмитро вже у 10-річному віці організував гурток дітей, які багато читали і хотіли знати більше. Вісім гуртківців у подальшому стали професорами. Валерій Жванко процитував Ліну Костенко: «Ходити сходами гігантів спроможний лише той, хто сам став гігантом»  і озвучив свої пропозиції щодо майбутнього музею Чижевського в Олександрії та освітньо-туристичного центру: врятувати, зберегти, осмислити. Музей має стати культурним центром міста. У Чижевських вдома був телескоп – можна запровадити гурток астрономії. Чижевський займався спортом – чудова нагода для розвитку руху скаутів і пластунів, Дмитро був бунтарем і ходив на заборонені спектаклі у театрі – можна започаткувати театральний гурток. Він жив у мультикультурному місті і був вищим за політичні проблеми.

16 примірників посібника Валерій Жванко подарував бібліотечній системі, 10 – депутатам міської ради. Варто відзначити, що Валерій Жванко є директором культурно-освітнього центру «Толока» у селі Попельнастому. За сприяння цього центру здійснено видання посібника про мегазірку Дмитра Чижевського.

Книга про мегазірку

У 2024 році виповниться 130 років з дня народження Дмитра Чижевського, але цикл заходів до цієї дати на батьківщині науковця-енциклопедиста; культуролога-славіста, філософа, літературознавця, релігієзнавця, лінгвіста, дослідника української і слов’янської літератур и і духовності розпочалися вже наразі. Директор Олександрійської централізованої бібліотечної системи Тетяна Троцюк повідомила, що батько Дмитра Чижевського, Іван Костянтинович, був одним із ініціаторів створення в Олександрії громадської бібліотеки, а завдяки матері, Марії Дмитрівні, у цій бібліотеці з’явився дитячій відділ. Сучасна Центральна бібліотека в Олександрії вважається правонаступницею тієї створеної Чижевськими громадської книгозбірні, що відкрилася 134 роки тому. До речі, певний час Іван Чижевський був міським головою Олександрії.

Книга про мегазірку

Під час презентації на онлайн-зв’язок вийшла  Лариса Гайда, автор ідеї видання посібника. Її розповідь стала ілюстрацією того, як малі кроки ведуть до великих справ. Краєзнавиця закликала залучити до проекту створення в Олександрії музея Дмитра Чижевського якомога більше інтелектуалів, скористатися допомогою волонтерів, підказала декілька цікавих ідей для вдалого старту нового культурно-освітнього центру.

Книга про мегазірку

Голова міської організації Спілки краєзнавців України, людина, яка двічі брала участь у міжнародних семінарах, присвячених спадщині Д.Чижевського, Надія Жахалова відзначила, що захід є важливим для сучасності й майбутнього. У Дмитра Чижевського є твір «Книга як символ космосу», а сам Чижевський – це космос для світу. Надія Володимирівна — автор численних історичних краєзнавчих досліджень життя родини Чижевських. Вона запропонувала виправити неточність на меморіальній дошці, встановленій на будівлі Олександрійської районної бібліотеки – у цьому будинку майбутній вчений не народився, а жив.

Заступник міського голови Олександрії Ірина Чемерис назвала видання посібника подією вчасною і необхідною, адже той, хто не знає своєї історії, не має майбутнього. Вона запевнила присутніх, що усі ідеї щодо створення музею будуть почуті, адже головне завдання – зробити цей простір цікавим для  науковців і пересічних громадян.

Книга про мегазірку

Особистість нашого земляка у посібнику постає у викладі авторів на загально-історичному тлі. У книзі пропонується також мандрівка вулицями Олександрії, опис експонатів міського музейного центру та місць увічнення його пам’яті. Науково-популярний виклад робить видання легким у сприйнятті і привабливим для усіх, хто цікавиться історією та духовними надбаннями наших земляків.

Книга про мегазірку

Як говорив Григорій Сковорода: «Знамениті земляки є нашими духовними орієнтирами, учителями, нашою духовною опорою і гордістю перед усім світом». 

Фото: Олександрійська МЦБС

Читайте також: Из жизни Александрии и уезда — Zametka — Новости Александрии

Автомобили и аварии старой Александрии — Zametka — Новости Александрии

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin
 • Pinterest

3 Comments

  Leave a Comment

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  This div height required for enabling the sticky sidebar