Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Туристичні магніти Олександрії

181 Views
Туристичні магніти Олександрії

Буклет «Стара архітектура Олександрії», розроблений інформаційно-туристичним центром «Олександрія», буде презентований на агропромисловій виставці AgroЕxpo, що пройде у Кропивницькому з 29 вересня по 2 жовтня. До переліку пам’яток, що зберігають у собі згадки про визначні події чи особистостей, увійшли відомості про п’ять старих будівель: каланчу з годинником, будинок Штромберга, Олександрійський театр, будинок Піщевича та будинок Чижевських.

 Загалом до наших днів на території нашої громади збереглися 44 історико-архітектурні об’єкти.   

На сайті Олександрійської міської ради є інформація про туристичні магніти Олександрійської громади. Окрім вищезгаданих архітектурних пам’яток, привабливими для туристів об’єктами в Олександрії названі також культурно-спортивний комплекс «Ніка» та авто-мототраса «Вербова Лоза.  

Туристичні магніти Олександрії

Одна із визначних пам’яток міста – каланча з годинником – була складовою пожежного депо. Він був побудований в 1897 році. На той час вежа була найвищою спорудою міста, завдяки чому черговий, який спостерігав за містом, міг помітити пожежу в будь-якому районі і дзвоном на сполох подати сигнал тривоги. Пожежна каланча є своєрідним символом міста. Після Другої світової війни на вежі пожежної частини встановлено годинник – один з унікальних об’єктів місцевої історії. На даний час у будівлі працюють 11 ДПРЧ  та Олександрійське районне управління УДСНС.

Будинок купця Штромберга  побудований наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. Після встановлення радянської влади у ньому розміщувалася майстерня глухонімих. А після Другої світової війни тут знаходився онкологічний диспансер. У 2000-х роках в цьому будинку була аптека  ПП «Здоров’я». Сьогодні у цьому приміщенні працює лікувально-діагностичний центр «Добродія».

Туристичні магніти Олександрії

Будинок Штромберга привертає увагу  фасадом з різьбленими дверима дивовижної краси. Він збудований наприкінці ХІХ століття. Над одним із входів у будівлю розташована маленька декоративна вежа. Цікава ліпнина та інші архітектурні деталі створюють унікальний ансамбль.

Будинок Піщевича – пам’ятка архітектури місцевого значення. В народі його назвали «Дім Пікової Дами», тому що його вікна зроблені у формі пік – карткової масті. Насправді це був власний житловий будинок Семена Григоровича Піщевича, який з 1903 по 1917 рік обіймав посаду голови Олександрійського повітового земства. Його  зведено у 1902 році.  На будинку Піщевича розташована невелика башта, схожа на стародавній шолом із гострим шпилем.

Туристичні магніти Олександрії

У 1919-1920 роках в цьому будинку відбувалися зібрання військово-революційного комітету Олександрії та Олександрійського повіту. У довоєнний час тут знаходився райпартком, 1960-ті роки – кабінет політпросвіти, у 1980-ті – міський комітет комсомолу, а в одному із кабінетів – Українське товариство охорони пам’яток історії та культури. Після Перебудови  – комунальна житлова контора. У 2003 році старовинну будівлю передано в оренду приватному підприємству строком на 49 років.  Нині у ній діє заклад відпочинку під назвою «Дом Пищевича». 

Гордістю  міста є Олександрійський театр – одна з найстаріших і найяскравіших споруд, побудована у 1880 роках ХІХ ст. Спочатку театр працював у пристосованому складському приміщенні. Сучасникам важко уявити, що на місці оновленого ПК «Олександрійський театр» колись знаходилося довге дерев’яне приміщення, більше схоже на конюшню, власником якого був Штейнберг. Декорації першого театру були  найпримітивнішими. Але, незважаючи на це, у 80 роки ХІХ ст. на сцені олександрійського театру грали найкращі артисти.

Туристичні магніти Олександрії

На початку 90-х років ХІХ ст. власником будівлі став А. Цивчинський, який розвалив старе приміщення театру і збудував нове. У 1902 році новий власник приміщення купець Є. Чибісов повністю його реконструював. Є документально не підтверджена інформація, що до реконструкції театру в Олександрії причетні архітектори, які будували Одеський оперний театр. Станом на 1911 рік олександрійський театр вважався одним із найкращих провінційних театрів. На сцені оновленого Олександрійського театру грали пересувні акторські трупи  за участю неперевершених корифеїв: Гната Юри, Марії Заньковецької,  Івана Карпенко-Карого та інших. До речі, у 1911-1912 роках  Гнат Юра відбував службу в Олександрії в якості писаря «повітового військового начальника».

Туристичні магніти Олександрії

Будівля закладу загальною площею 1799 квадратних метрів з концертною залою на 470 глядацьких місць є об’єктом культурної спадщини, пам’яткою місцевого значення. З 2016 року триває його реставрація. У 2021 році закладу повернена історична назва – Палац культури «Олександрійський театр».

Будинок Чижевських. В Олександрії зберігся будинок, в якому колись жив з батьками і сестрою всесвітньо відомий вчений Дмитро Чижевський – учений-енциклопедист, культуролог, філософ, літературознавець, релігієзнавець, славіст.

Туристичні магніти Олександрії

Родина Чижевських поселилися у ньому в 1904 році. До купівлі свого власного житла Чижевські жили на вулиці Казначейській (зараз 6-го Грудня). Марія Чижевська (Морозовська) згадувала:  «Жили ми після переїзду моїх рідних в Олександрію на Казначейській вулиці  в будинку Маслової, яка жила у Франції, і ми її ніколи не бачили». В одному з листів до краєзнавця Федіра Мержанова Марія Іванівна писала про будинок на Казначейській: «Дом этот купила моя мать у Каневых (родичей Чиркина Ив. Ал.) и основательно его переделала».

Біля будинку був крикетний майданчик, флігель з окремою кімнатою для прислуги, велика кухня разом з пральнею. У просторому дворі росли декоративні кущі  і квіти, багато троянд. Марія згадує, що будинок мав 8 кімнат і вона та Дмитро мали по окремій кімнаті.

Після 1917 року ще деякий час будинок належав Чижевським. Але вже на початку 20-х років там розташували кілька класів першої і єдиної на той час семирічної школи. Потім будинок Чижевських перейшов, як житло, до міста (можливо, в результаті націоналізації). В Адресній книзі Олександрії за 1941 рік будинок Чижевських згадується як власність «жилуправления» за №48. З 1947 по 2021 роки у цьому будинку розташовувалася Олександрійська центральна районна бібліотека, якій у 2017 році було присвоєно ім’я Дмитра Чижевського. За спогадами однієї з перших завідуючих районною бібліотекою Г.Держакової відомо, що до війни у будинку жили місцеві партійні та радянські керівники.

Туристичні магніти Олександрії

Зараз у будинку Чижевських знаходиться інформаційно-туристичний центр «Олександрія» та бібліотека-філія № 3 Олександрійської міської Централізованної бібліотечної системи.

Культурно-спортивний комплекс «Ніка»  — головна арена футбольного клубу  «Олександрія» — відкритий після реконструкції стадіону «Шахтар» 30 травня 1998 року. Наразі комплекс вміщує 7000 глядачів. Стадіон винятково футбольний. Уболівальники максимально наближені до футбольного газону, що дає змогу якісного перегляду футбольних баталій. На стадіоні знаходяться адміністративний корпус із роздягальнями для футболістів, кабінетами для роботи арбітрів, делегатів матчів, кімната допінг-контролю, конференц-зал. На другому поверсі: кабінет диктора, VIP-ложа на 68 місць, кафе, ложа для преси. Чаша стадіону обладнана найсучаснішим освітленням футбольного поля, системою  відеоспостереження для контролю за поведінкою вболівальників та автоматичною системою поливу.

Туристичні магніти Олександрії

Окрасою КСК «Ніка» є триповерховий Будинок футболу, урочисте відкриття якого відбулося 17 жовтня 2009 року. Це другий, після київського, Будинок футболу в Україні. Загальна площа будівлі складає 1500 кв. м. У ній розташовані роздягальні для футболістів, кабінети для роботи арбітрів, делегатів ФФУ, кімната допінг контролю, конференц-зал, зала для переговорів, кухня, VIP-ложа.

Туристичні магніти Олександрії

Спортивна авто-мото траса «Вербова Лоза» призначена для проведення тренувань та змагань з мотокросу, автокросу. Вона знаходиться на Південно-Західній околиці міста. Це одна з найстаріших трас не тільки України, але і в масштабах колишнього Радянського Союзу, що діє до сих пір.

Перші змагання на ній пройшли 17-18 серпня 1968 року. Це був республіканський мотокрос, присвячений пам’яті С. М. Кірова.

Туристичні магніти Олександрії

Найбільший вклад у розбудову Спортивної авто-мото траси «Вербова Лоза» внесли олександрійські спортсмени В’ячеслав Чебишев, Сергій Борщ , Дмитро Скічко та Володимир Крисько. Трасою «Вербова Лоза» на умовах договору-Державно-приватного партнерства з серпня 2018 року опікується ТОВ «Авто-Мото Клуб «Олександрія» (засновник Володимир Крисько). ТОВ «АМК «Олександрія» за власні кошти та за спонсорські надходження зробили реконструкцію автомобільної частини траси «Вербова Лоза». Траса для автокросу стала значно ширше та дещо змінилася її конфігурація. Це дало змогу отримати дозвіл Автомобільної федерації України (ФАУ) на проведення на цій трасі офіційних змагань з класичного автокросу під егідою цієї впливової організації. Кожного року на трасі проводяться змагання з автокросу, як Кубкові, так і етапи Чемпіонату України, на які приїздять спортсмени сусідніх держав Молдови, та Білорусії. Зараз готуються документи до включення спортивного об’єкту в план Соціально Економічного розвитку регіону на 2022 рік для отримання фінансування для побудови інфраструктури треку, що дасть можливість проводити змагання європейського рівня.

Туристичні магніти Олександрії

 У зимовий час трасу використовують як місце для відпочинку жителів міста та району, катання на санках, лижах та ковзанах.

До речі. Голова Кіровоградської обласної ради Сергій Шульга анонсував презентацію туристичного потенціалу регіону На виставці AgroExpo. Проєкт  «Туристична Кіровоградщина», що влаштував допрем’єру у День Незалежності, у перший день міжнародної агропромислової виставки – 29 вересня – проведе інтерактивну конференцію, на якій буде дано старт роботі туристичного порталу Кіровоградщини, показано туристичні куточки області і на прикладі різних громад і досвідів обговорено, як туристичну пропозицію перетворити на попит.

Туристичні магніти Олександрії

Обласна бібліотека імені Чижевського під час інтерактивної конференції «Туризм vs бізнес: від пропозиції до попиту» презентує туристичний портал. «Сайт буде «живим», тобто, щойно з‘являтимуться нові туристичні локації, їх одразу додаватимуть. Також команда розробників розглядає можливість залучити користувачів до наповнення фотографіями локацій у реальному часі. І ще одна ідея – вебкамери на туристичних об‘єктах, які мають власників, із трансляцією наживо на порталі», – додав голова обласної ради.

Туристичні магніти Олександрії

Використані фото: інформаційно-туристичний центр «Олександрія, а також  http://olexrada.gov.ua/

Раніше ми повідомляли: до Міжнародного Дня пам’яток і визначних місць інформаційно-туристичний центр «Олександрія» представив фотопроєкт «Архітектурна Олександрія в образах»: Архітектурна Олександрія в образах та інші проєкти інформаційно-туристичного центру — Zametka — Новости Александрии

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

This div height required for enabling the sticky sidebar