Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

«Наші пацани» у Celentano

205 Views
«Наші пацани» у Celentano

Сьогодні журналіст, письменник і краєзнавець, очільник культурно-освітнього  центру «Толока» у селі Попельнастому Валерій Жванко презентував в Олександрії свій проєкт «Наші пацани». Захід пройшов у ресторані Pizza Celentano за участі журналістів, краєзнавців, депутатів міської ради, співробітників бібліотечної системи та музейного центру.

«Наші пацани» — це відомі олександрійці: вчений-славіст Дмитро Чижевський, його друг – політик, історик і публіцист Панас Феденко і поет, драматург, кінооператор  Леонід Чернов (Малошийченко).  Жванко ініціював виготовлення листівок з їхніми портретами і написом «Хто це?» та з QR-кодами з інформацію про них на звороті. Креативну і неформальну назву  проєкту пояснив так: «Це стале словосполучення, яке в нашій свідомості означає – наші, з нашого двору, з нашого району, яких треба захищати. Нехай це трохи по-дитячому, але іншого способу донести до молоді, яка живе візуальними образами, немає».  Ідея власна, уточнив  Валерій Іванович,  кошти – з сімейного бюджету, а реалізувати проєкт допомагали друзі, знайомі, партнери, колеги. Дизайн листівок розробив Костянтин Колякін. Надруковані вони у фірмі «Бриз».  «Я думаю, такі громадські ініціативи іноді допомагають людям, дотичним до історії та культури,  рухати певні процеси. Зокрема, це стосується створення відділу міського музейного центру під назвою «Будинок Чижевського», — говорить Жванко.

«Наші пацани» у Celentano

Листівки з «Нашими пацанами» будуть розміщені у навчальних закладах, кав’ярнях та кафе, де буває багато людей. Pizza Celentano, приміром, обрали за порадою власника, оскільки ресторан позначений в усіх путівниках, сюди приходять гості міста. І якщо вони привезуть звідси додому картки з інформацією про Дмитра Чижевського, Леоніда Чернова і Панаса Феденка, можливо, Олександрія впишеться в культурний туристичний контекст України.

Основою для карток послугували малюнки художниці Наталії Ткаченко. Пропозиція долучитися до проєкту  надійшла влітку. Наталія – неперевершена портретистка, її роботи із зображенням відомих олександрійців експонувалися на персональній виставці у художній галереї VashArt, а з 17 грудня творчі доробки художниці можна буде побачити у колишній бібліотеці ім.Чижевського, де тепер працює інформаційно-туристичний центр «Олександрія».

«Наші пацани» у Celentano

Що поєднує цих трьох «Наших пацанів»? Усі троє жили в Олександрії і навчалися у чоловічій гімназії. Панас Феденко – друг Дмитра Чижевського, який бував у нього в гостях і написав фактично точні щемливі спогади про нього. Леонід Чернов (Малошийченко) був молодшим за віком, але також навчався в Олександрійській чоловічій гімназії. На відміну від Чижевського, який закінчив її зі срібною медаллю, Леонід був виключений з неї. Але меморіальна дошка йому встановлена саме на будівлі цієї гімназії, де сьогодні працює аграрний технікум БНАУ.  

«Мені здається, що головне в них  — те, що може осягнути проста людина – це не їхні твори, тому що це академічний рівень і це специфічна література, а те, що вони всі мандрівні і сповідують сковородинський принцип пізнання світу: робити те, до чого лежить душа. Через еміграцію, заборони в СРСР, через намагання про них забути ці люди все одно повертаються», — зазначив Валерій Жванко.

«Наші пацани» у Celentano

Засновник «Толоки» влаштував у піцерії «Музей одного дня». Показав млинок часів голодомору. І в  ресторані, де бувають небідні люди, ця річ, за яку давали 10 років в’язниці (закон «Про п’ять колосків») має більш промовистий вигляд, ніж у музеї. Крім того, млин символізує, що «все перемелеться, борошно буде».  Ще один експонат «музею одного дня»  — прапор піонерської дружини – про те, як з’являються і зникають несправжні кумири. Експонати тимчасово передані на зберігання до міського музейного центру разом із книгою Юрія Лавріненка «Розстріляне відродження» — це оригінал  1959 року,  виданий у Мюнхені, в якому автор декілька разів цитує Дмитра Чижевського.

У майбутньому проєкт може бути продовжений і доповнений листівками з портретами та інформацією і про інших відомих олександрійців – Л.Попова, М.Герасюту, І.Діброву, П.Кошового тощо.

«Наші пацани» у Celentano

Говорили і про оформлення простору у «Будинку Чижевського»: треба використати в інтер’єрі грубу зі старими кахлями, що зберіглася до наших днів. А ще пам’ятати, що в Олександрії пройшло дитинство і юність Дмитра Чижевського: тут він ще не був видатним вченим, а був хлопчиком, юнаком,  тут було місце його старту. Тож доречно використати в експозиції іграшки, стилізовані під той час, які міг би виготовити різьбяр Дмитро Кудря. Обов’язковим експонатом «Будинку Чижевського» має стати телескоп – як символ намагання побачити раніше не бачене. У 1911 році студент Дмитро Чижевський, вдома якого був телескоп, повіз у Санкт-Петербург наукову роботу «События на Юпитере за последние 10 лет».  

Як влучно сказала присутня на презентації заступник Олександрійського міського голови Ірина Чемерис: пан Жванко вміє знаходити подробиці, деталі і знакові для нашого краю постаті. І це робить Олександрію пізнаваною, стає частиною нашого бренду.  І ми йому за це вдячні. На цих деталях ми можемо побудувати якісний туристичний продукт.

«Наші пацани» у Celentano

Дві книги  «Чудаки прикрашають світ» — збірки творів Леоніда Чернова (Малошийченка) — є у Центральній міській бібліотеці, у секторі краєзнавства. Директор МЦБС Тетяна Троцюк повідомила, що найближчим часом будуть проведені презентації цих книг для педагогів за участю місцевих краєзнавців.  

«Наші пацани» у Celentano

Читайте також: Книга про мегазірку — Zametka — Новости Александрии

Портал в другой мир — Zametka — Новости Александрии

История Мраморной девушки — Zametka — Новости Александрии

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

2 Comments

  1. Тепер про героїв правильно розповідати так: https://kiberdjura.blogspot.com/2021/12/blog-post.html

Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

This div height required for enabling the sticky sidebar