


В пам’яті – секрет спасіння



У селі Косівці жив найстарший в Україні Праведник народів світу – Володимир Чорновол. Під час Другої світової війни він врятував льотчика Григорія Ланцмана. Вони стали друзями на все життя. 10 листопада 1996 року Ізраїль присвоїв Чорноволу звання Праведника народів світу. Таке звання носили понад 2,5 тисячі українців. На медалі «Праведник народів світу», яку Володимир Микитович отримав у посольстві Ізраїлю — ім’я рятівника і два написи на ідиш: «З вдячністю від єврейського народу» та «Хто рятує одне життя – рятує весь світ».
Вражаючу історію зустрічі і дружби Володимира Чорновола і Григорія Ланцмана ми вже розповідали, її можна почитати тут: Лучший друг и Праведник мира
Більше в Олександрійській територіальній громаді не залишилося людей, які носили таке звання, як і жертв Голокоста. Але є особи, народжені у період Другої світової війни – до вересня 1945-го. Їх небагато. Тому у визначні дати біля пам’ятного знаку жертвам Голокосту на Софіївській народу збирається мало. Проте пам’ять про події тих років живе.
За інформацією ізраїльського Національного меморіалу Катастрофи та Героїзму «Яд Вашем», Праведниками народів світу прийнято вважати осіб, які за своєю національністю не були євреями, але з ризиком для свого життя рятували євреїв в роки Другої світової війни.
Напередодні нового року, 27 грудня 2022, Володимир Микитович Чорновол помер внаслідок інсульту. Йому був 101 рік. Поховали Праведника у рідному селі 29 грудня. Він був останнім із 50 Праведників народів світу, які проживали у Кіровоградській області.
Цьогоріч у День пам’яті жертв Голокосту на мітингу біля пам’ятного знаку розстріляним євреям виступила донька Володимира Микитовича Наталія Кузик. «У 53 році в Єрусалимі був створений інститут пам’яті «Яд Вашем», де зібрані докази страшних злочинів. Але там є і докази того, що добро і людяність перемагають тотальне зло, — зазначила вона. — Символом «Яд Вашема» є світильник із 6 ріжками, що символізують 6 мільйонів забраних життів. Під цим символом – вислів засновника хасидського руху Баал Шем Това «В пам’яті – секрет спасіння». Тому ми збираємся біля пам’ятників і пам’ятних знаків, в музеях. Вони повсюди по Україні, і в маленьких містечках теж. Пам’ять про трагедію Голокосту живе. Зло не повинно перемагати. Добра має бути більше, воно повинно акумулюватися і бути сильнішим».



Наталія розповіла, що раніше жила в Одесі, але після смерті мами у 2009 році переїхала до батька у Косівку і доглядала за ним. Говорить: «Ми підтримували його, а він нас. Якою він був людиною? Вольовою, активною, завжди приймав рішення – завдяки цим якостям і тоді, у роки Другої світової, проявив небайдужість і силу.
Про Григорія Ланцмана, їхню зустріч і багаторічну дружбу батько розповідав постійно. Видно, що ця подія його вразила – такі віхи не забуваються. Усе життя вони з Григорієм Семеновичам дружили, присилали один одному фотографії і посилки. Вони були як найближчі родичі. Ми називали Ланцмана дядя Гриша, я їздила до нього у Львів. У 1990 році він помер.
У 2015 році до нас несподівано приїхав внук дяді Гриші. Ми і не знали про його існування. Він розпитував у нашого батька про свого діда, тато показував йому листи. Гість запрошував нас до себе у Крим, але ми відповіли, що не можемо. З тих пір зв’язок перервався.
Але єврейська громада постійно підтримувала батька матеріально. Допомагали чим могли. Він говорив: «Приємно, що мене пам’ятають».
У січні 2010 року з нагоди Міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту Володимир Чорновол був нагороджений орденом «За мужність». Він був найстаршим Праведником народів світу в Україні.