Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу

236 Views
Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу

Цьогоріч виповнилося 85 років Центру дитячої та юнацької творчості імені Олександра Шакала. Позашкільний навчальний заклад в Олександрії був відкритий у 1936 році, спочатку називався Палацом піонерів і працював у гарній будівлі в центрі міста – будинку купця Соболєва. Згодом Палац піонерів розміщувався на проспекті Соборному, 65 поряд з ательє «Оксана»  (сьогодні це філія Палацу культури «Світлопільський», а раніше у цьому приміщенні було медичне училище, згодом – Станція юних техніків).  Вже майже півстоліття – з 1970 року – Палац піонерів та школярів, де починали свою творчу діяльність багато талановитих олександрійців, і куди у 80-ті роки молодь бігала на дискотеки, знаходиться у стінах однієї з найкрасивіших архітектурних пам’яток Олександрії – будівлі Земської управи на вулиці Шевченка, 71.

Спорудження будівлі Земської управи розпочато у 1908 році на кошти Олександрійського повіту та міста на ділянці, що належала голові управи Семену Піщевичу. У декорі фасадів та інтер’єрів будинку Земської управи використано елементи модерну. Не виключено, що його, як і будинок Пищевича, проектував один архітектор. Газета «Известия Александрийского Уездного Земства» повідомляла, що урочисте освячення будівлі відбулося 14 січня 1910 року. Після 1917 року будівля використовувалася під різні громадські заклади.

Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу

Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості» у виданні «Історія багатопрофільних позашкільних навчальних закладів Кіровоградської області» присвятив розділ олександрійському ЦДЮТ. Звідти можна дізнатися про історію цього осередку дитячої творчості у нашому місті. Газета «На зміну» у  № 156, від 18 листопада 1936 писала, що в  місті Олександрії (тоді – Дніпропетровської області) відкрито чудовий Палац піонерів і жовтенят у дуже красивому двоповерховому будинку купця Соболева.

Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу
Будинок Соболєва

Під час війни Палац піонерів згорів, а разом з ним і всі його документи, ділові папери, книги наказів… А  вже 9 грудня 1943 року розпорядженням голови Олександрійського райвиконкому на посаду директора призначається О.Турбаївська. Роботою з жовтенятами керувала Галина Груша, старшою піонерською вожатою була Софія Доценко, а масову роботу серед дітей проводила Марія Кулик.

Найкращих показників у 1945 — 1946 роках досяг ансамбль танцю «Гірничок» під керівництвом Петра Афанасьєва, групи якого складались не менш ніж із 30 осіб. У 1947 та 1948 роках великою популярністю користувався драматичний гурток під керівництвом Н. Чарикова  та гурток бального танцю під керівництвом П. Афанасьєва.

У 1948 році при Палаці піонерів почала роботу Дитяча технічна станція, де працювали  авіамодельний, радіогурток, фотогурток та  гурток техніки виробництва брикету.

А 7 травня  1965 року Палацу піонерів присвоєно  ім‘я загиблого підпільника Олександра Шакала, який до війни навчався в авіамодельному гуртку.

В 1970 році 1 червня Палац піонерів змінив адресу і розмістився у приміщенні колишньої Земської управи, де зараз працює його наступник – Центр дитячої та юнацької творчості.

Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу

В 1970-1971 роки  розширюється мережа напрямків роботи Палацу. Тут цілий рік, навіть влітку, працюють гуртки: танцювальні (бальні, народні), образотворчого мистецтва, авіамодельний, радіо, крою та шиття, вокальний, художнього слова, сурмачів і барабанщиків, духовий оркестр, фотогурток, гурток шахів, художньої вишивки, масовиків, картингістів, філателістів, туристів , драматичний гурток, «Умілі руки», естрадного співу, хорового співу, бандуристів, судомодельний, юних кіно-демонстраторів, малюнку та живопису, літературно-творчий, «Любителі знань», агітбригада, вітального слова, клуб вожатих, ляльковий театр та інші. З 1 серпня 1971 року в Палаці відкрився гурток червоних пошуковців. Керівник – Віра Сиротенко — Сльота.

Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу

7 жовтня 1971 року на базі олександрійського Палацу піонерів відбувся перший обласний семінар директорів Будинків піонерів. Багато приділялось уваги розвитку дитячої технічної творчості. Технічні лабораторії (гуртки) були забезпечені усім необхідним для повноцінної роботи з дітьми та підлітками. В технічному відділі у 1979-1980 рр. працювали гуртки: автоматики і телемеханіки – керівник Ю. Островський, судомодельний — керівник А.Константинов, карбування по металу — керівник А.Савко, фотогурток – М.Фіртич,  картингістів – Ю. Кантор, радіотелеграфісти – О. Крячко,  кінодемонстратори – В. Пилипенко, авіамодельний – М. Гільтяй.

Багато керівників гуртків навчались у вищих навчальних закладах. Олександрійський Палац піонерів змагався зі Свіловодським та Знам`янським Будинками піонерів. Часто виїжджали з концертами, проходив обмін досвідом позашкільної роботи. Було дуже цікаво і дітям, і керівникам гуртків.

Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу

В кінці 1980 року, в зв‘язку з розширенням кількості гуртків на базі шкіл міста,  були створенні відділи гурткової роботи: художній (гуртки народного, бального, сучасного та естрадного танцю, балетна студія, драматичний, духових інструментів, вокального співу, дискотека, хори,  гурток художнього слова, ляльковий театр), завідуюча – Віра Гаврилова; відділ політично-масової роботи (клуб інтернаціональної дружби, агітаційна бригада, масовиків-витівників, сурмачів і барабанщиків), завідуюча – Інна Шульга; відділ технічної творчості (фотолюбителі, карбування по металу, автоматика і телемеханіка, гурток перепльотної справи, авіамодельний, радіо-конструкторський, гурток крою і пошиття одягу, «Вмілі руки», в‘язання на спицях та гачком, «Сувенір»), завідуючий – Володимир Ткаченко.

Одночасно в штат Палацу піонерів була введена посада культорганізатора-методиста з правом ведення 12 годин гурткової роботи з піонерським активом шкіл міста, на яку призначена Лідія Мендиковська.

Влітку, коли працювали піонерські табори, працівники Палацу піонерів завжди надавали їм практичну допомогу: складали план роботи, готували загони до святкового відкриття табору, допомагали в плануванні масових заходів, туристичних походів.

Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу

У 1981-1982 особлива увага педагогів зосередилася на роботі з дітьми, схильними до правопорушень. За кожною школою були закріплені керівники гуртків, відкритий клуб «Знатоки права» — ним керувала методист Р.Петровчук.

У 1999 році заклад перейменовано на Палац школярів та молоді, а у  2005 році – на Центр дитячої та юнацької творчості імені Олександра Шакала.

В різні роки заклад очолювали педагоги: Катерина Догадіна, Євгенія Немолот, Іван Шаповаленко, Тамара Сазонова, Людмила Бенько, Неля Баркарь,  Світлана Гончаренко, Лідія Мендіковська, Наталія Заболотнікова, Олег Холохоленко. З 2003 року ЦДЮТ очолює директор Ольга Луньова.

Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу

Сьогодні заклад працює в художньо-естетичному напрямку і має три відділи: хореографічний, мистецький (тут є Школа лідерів, Молодіжний парламент, вивчаються основи журналістики) та декоративно-ужитковий, а також творче об’єднання «Хочу все знати»  (комплексна підготовка дітей до школи). Гуртки відвідують діти і підлітки Олександрії та  прилеглих селищ.  Досягненнями та успіхами вихованців ЦДЮТ  є участь та перемоги в міжнародних, Всеукраїнських, обласних фестивалях, конкурсах, змаганнях.

Ведеться робота за створення музейного куточка, зібраний цікавий матеріал про життя навчального закладу: фотознімки різних років, спогади ветеранів праці, колишніх гуртківців. До речі, багато з них стали відомими людьми. Частина повернулася у стіни ЦДЮТ уже в якості керівників гуртків.

Від Палацу піонерів до Центру творчості: 85-річна історія позашкільного закладу

Вже 85 років двері олександрійського Центру дитячої та юнацької творчості імені О.Шакала відчинені для всіх, хто небайдужий до мистецтва, творчості. Кожен може знайти тут щось до душі, розвинути свої здібності. А можливо – і знайти справу свого життя.

Читайте також: История одного училища — Zametka — Новости Александрии

История музыкальной школы — Zametka — Новости Александрии

Старый город в воспоминаниях Леонида Холохоленко — Zametka — Новости Александрии

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

This div height required for enabling the sticky sidebar